Veľký Lipník

Kraj: Prešovský kraj
Región: Spiš
Nadmorská výška: 530-1 112 m n. m.
Súradnice: 49°22′30″S 20°29′50″V
Rozloha: 27,51 km² (2 751 ha) 
Obyvateľstvo: 977 
Hustota: 35,51 obyv./km²
Prvá pís. zmienka: 1338

 

 

 

 

 

 

Okolité obce: Stráňany, Lesnica, Haligovce  

POPIS:
Obec Veľký Lipník leží na styku Pienin a Spišskej Magury v doline potoka Lipník a jeho prítoku Šoltysa. Z hľadiska jej geografickej polohy v rámci Slovenskej republiky sa nachádza v Prešovskom kraji v severozápadnej časti okresu Stará Ľubovňa.
Časť chotára obce patrí do Pieninského národného parku (PIENAP), ktorý je atraktívnou a často vyhľadávanou turistickou lokalitou. V severnej časti hraničí chotár obce s Poľskou republikou.
Katastrálne územie s rozlohou 27,53 km2 je značne členité s hlbokými zárezmi do terénu. Nadmorská výška v ňom sa pohybuje v rozmedzí 530 - 1112 m.n.m., stred obce má nadmorskú výšku 580 m.n.m. V južnej časti (15,2 km2) je zalesnený prevážne ihličnatým lesom (jedľa, smrek), miestami sú bučiny. Z poľnohospodárskej pôdy (11,3 km2) je väčšina užívaná ako trvalé travnaté porasty a pasienky a len cca 3 % tvorí orná pôda.
 
HISTÓRIA:
Pastierske tradície symbolizuje aj erb obce, ktorý obec používala od 16. storočia do druhej polovice 19. storočia a historickú predlohu obec na doporučenie Heraldickej komisie MV SR dôsledne rešpektovala aj pri obnove erbu v súčasnosti.
Popri málo výnosnom poľnohospodárstve sa obyvateľstvo začalo zaoberať aj remeselnou činnosťou (ručné tkanie kobercov, výroba a farbenie plátna a súkna, ...) a príležitostnými povolaniami. Známe je najmä vandrovné drotárstvo, ktorým sa živilo veľa mužov z obce.
Ťažké životné podmienky, zaostalý systém v poľnohospodárstve a nedostatok iných pracovných príležitosti boli na prelome 19. a 20. storočia príčinou hromadného vysťahovalectva obyvateľov obce za prácou do cudziny a to hlavne do Spojených štátov amerických a Kanady.

SÚČASNOSŤ:

Dedina má ako v lete aj v zime vhodné vychádzkové terény:

  • značné turistické chodníky pre peších, cyklistov resp. lyžiarov (Vyšné Ružbachy - kúpele, Červený Kláštor, Haligovské skaly, Poľsko, ...) -blízky národný park PIENAP (splav na pltiach po Dunajci, Tri koruny, Sokolica, Červený Kláštor, Haligovské skaly, Jaskyňa Axamitka, ...)
  • turistický prechod do Poľska v chotári obce - Kohutí vrch -barokovo,
  • klasicistický kostol sv. Michala z r. 1794, veža zakončená barokovou kaplnkou staroruského typu, vzácny ikonostas zo začiatku 20. storočia


Navigacia
Novinky
Jun 15, 2014
Pozývame Vás na turisticko - recesistické podujatie Pieninský pochod dobrej nálady...
Apr 25, 2014
Pozývame Vás na otvorenie vodáckej sezóny a Dunajca v Pieninách a ďeň otvorených dverí Pieniny sport centrum ...
Adresa

Pieniny sport centrum

Červený Kláštor č.45

059 06 Slovakia

rezervácie:

rafting@rafting-pieniny.sk

Social
Facebook rafting   Youtube rafting  Google+ rafting  Tripadvisor rafting