Veľká Franková

Kraj: Prešovský kraj
Nadmorská výška: 664 m n. m.
Súradnice: 49°20′09″S 20°17′52″V
Rozloha: 10,59 km² (1 059 ha) 
Obyvateľstvo: 351 
Hustota: 33,14 obyv./km²
Prvá pís. zmienka: 1296

 

 

 

 

 

 

Okolité obce: Malá Franková, Osturňa, Spišské Hanušovce
 
POPIS:
Obec sa nachádza v Zamagurí, pri hraniciach s Poľskom, v pohorí Spišská Magura a údolí Frankovského potoka. Je vzdialená asi 55 km severne od Popradu, v blízkosti poľských hraníc, Vysokých Tatier, Pienin a obcí Červený Kláštor, Osturňa a Ždiar.
 
HISTÓRIA:
Veľká Franková bola založená členmi rodu Berzevici v 13 storočí. Prvé zmienky o existencii obce sa objavujú už v roku 1296. Berzeviciovci roku 1396 darovali Frankovú kartuziánskemu kláštoru. V ďalšom období bola obec začlenená k panstvu kartuziánov v Červenom Kláštore. Obyvatelia obce sa zaoberali hlavne poľnohospodárstvom, pastierstvom a drevorubačstvom. V rokoch 1979-1990 bola obec zlúčená s Malou Frankovou do obce Franková. Od roku 1990 sú obe obce opäť samostatné.
 
SÚČASNOSŤ:
Obcou prechádza červená turistická značka, ktorá spája turistickým hraničným prechodom Malú Frankovú a poľskú obec Kacwin. Červená značka vedie z hranice cez Malú Frankovú na hrebeň Spišskej Magury (vrch Magurka (1 193 m n. m.)) a pokračuje do podtatranskej obce Ždiar.Na začiatku Malej Frankovej sa z červenej značky odpája žltá značka na vrch Furmanec (1 038 m n. m.).
 
Na hrebeni Spišskej Magury (rázcestie Malá Poľana) chodník zostupuje do miestnej časti Ždiaru – Bachledovej doliny, kde je veľké lyžiarske stredisko prepojené sedačkovou lanovkou so strediskom v obci Jezersko. Okolie obce Veľká Franková má vhodné podmienky pre bežecké lyžovanie a upravené trate sú najmä na hrebeni Spišskej Magury, pri hornej stanici vlekov z Jezerska a Bachledovej doliny.V obci sa nachádza družstvo, ktoré svoje výrobky aj predáva (napríklad bryndza, syr a rôzne výrobky salašníckeho typu).
Navigacia
Novinky
Jun 15, 2014
Pozývame Vás na turisticko - recesistické podujatie Pieninský pochod dobrej nálady...
Apr 25, 2014
Pozývame Vás na otvorenie vodáckej sezóny a Dunajca v Pieninách a ďeň otvorených dverí Pieniny sport centrum ...
Adresa

Pieniny sport centrum

Červený Kláštor č.45

059 06 Slovakia

rezervácie:

rafting@rafting-pieniny.sk

Social
Facebook rafting   Youtube rafting  Google+ rafting  Tripadvisor rafting