Kaštieľ Strážky

Kaštieľ bol postavený na základoch gotického hradu, ktorý údajne vznikol na rozvalinách kláštora templárov a patrí k najstarším na Slovensku. Neskorší majitelia Horváth-Stansithovci pochádzajúci z významnej chorvátskej šľachtickej rodiny si gotický hrad postupne prebudovali na renesančný kaštieľ. 
 
 
V roku 1588 zriadil Gregor Horváth-Stansith v rodinnom sídle významnú humanistickú školu a v rokoch 1618 až 1628 pokračoval v prestavbe kaštieľa, ktorý v tom čase získal dnešnú podobu. Pôvodne trojkrídlovú stavbu doplnili po požiari v roku 1708 o štvrté krídlo, čím sa vytvoril typický štvorcový pôdorys s vnútorným nádvorím. 

Kaštieľ po rekonštrukcii slúži Slovenskej národnej galérii, ktorá tu prezentuje viaceré expozície – a v záujme vytvorenia štýlovo ucelených interiérov dopĺňajú pôvodnú pozostalosť kaštieľa ukážky historického porcelánu, skla, kobercov, hodín a cenné kusy historického nábytku.V priestoroch kaštieľa je prezentovaná aj kolekcia portrétov zo 17. – 19. storočia, ktorej prevažnú časť tvoria obrazy z rodovej galérie Ladislava Mednyánszkeho.

 

 

 

 

 

V kaštieli sa realizovala rekonštrukcia aj revitalizácia anglického parku z 19. storočia, kde je v súčasnosti nainštalovaná expozícia plastiky. Kaštieľ spolu s gotickým opevneným, Kostolom sv. Anny a renesančnou zvonicou v   historickom centre obce tvoria národnú kultúrnu pamiatku.

Prístup: kaštieľ sa nachádza v obci Spišská Belá.   

Otváracie hodiny:

  • 16.september-14.jún: St-Ne 10.00 - 17.00
  • 15.jún-15.september: Ut-Ne 10.00 - 18.00 (posledný vstup o 17.00 hod)

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné do múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR bezplatné.
V roku 2014 voľný - bezplatný vstup!

 
Navigacia
Novinky
Jun 15, 2014
Pozývame Vás na turisticko - recesistické podujatie Pieninský pochod dobrej nálady...
Apr 25, 2014
Pozývame Vás na otvorenie vodáckej sezóny a Dunajca v Pieninách a ďeň otvorených dverí Pieniny sport centrum ...
Adresa

Pieniny sport centrum

Červený Kláštor č.45

059 06 Slovakia

rezervácie:

rafting@rafting-pieniny.sk

Social
Facebook rafting   Youtube rafting  Google+ rafting  Tripadvisor rafting