Jezersko

Kraj: Prešovský kraj
Región: Zamagurie a pieniny
Nadmorská výška: 770 m n. m.
Súradnice: 49°17′57″S 20°20′07″V
Rozloha: 7,76 km² (776 ha) [1]
Obyvateľstvo: 106 (31. 12. 2012) [2]
Hustota: 13,66 obyv./km²
Prvá pís. zmienka: 1611

 

 

 

 

 

 

 

 

Okolité obce: Spišské Hanušovce, Reľov, Spišská Magura, Ždiar


POPIS:
Dedinka Jezersko sa rozprestiera po oboch stranách Jezerského potoka, v dĺžke 3km v jednom zo severných magurských údolí. Pôvodná reťazová zástavba v okolí potoka robí Jezersko príťažlivým a turisticky vyhľadávaným.

HISTÓRIA:
Obec založil Juraj–Horváth-Palocsay v roku 1611 a osídlil tu poľských utečencov z Novotarska a Csorsztynska. Obec je doložená z roku 1773 ako Jazerszko; maďarsky Jazerszkó, Tavas. V roku 1787 mala obec 37 domov a 293 obyvateľov, v roku 1828 mala 50 domov a 366 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, pastierstvom a pracovali v lesoch. Ráz obce sa nezmenil ani I. ČSR. Časť obyvateľstva pracoval v priemysle v okolí Popradu a vo Vysokých Tatrách, pôdu obrábali súkromne hospodáriaci roľníci.
 
SÚČASNOSŤ:
Jezersko je typickou chalupárskou obcou s rozvíjajúcim sa cestovným ruchom.Vzhľadom na ideálne možnosti turistiky v lete a výborné lyžiarske podmienky v zime majú ubytovacie a čiastočne aj stravovacie služby celoročné využitie. 

Tak ako väčšina obcí Pienin a Zamaguria profituje so svojej priaznivej polohy, okolitej prírody či hornatého regiónu, ako aj priam idilickej dedinskej atmosféry. V hornej časti Jezerska sa nachádzajú 4 lyžiarske vleky rôznych obtiažnosti.

Obec sa nachádza v ochrannom pásme Pieninského národného parku, priamo nad Jezerskom leží v náručí lesa a ticha krásne horské jazero - Jezerské jazero, jedna z prírodných rezervácií vyhlásených v Pieninách. Dedina Jezersko sa mení z pastiersko, poľnohospodárskej usadlosti na chalupársko, rekreačnú oblasť s atraktívnymi aktivitami, lyžovanie, cykloturistika, Pieniny, Jezerské jazero a naposledy nová Vyhliadková veža. 

HISTORICKÉ OBJEKTY A PAMIATKY:

  • rímskokatolícky kostol Božského srdca Ježišovho z roku 1895
Navigacia
Novinky
Jun 15, 2014
Pozývame Vás na turisticko - recesistické podujatie Pieninský pochod dobrej nálady...
Apr 25, 2014
Pozývame Vás na otvorenie vodáckej sezóny a Dunajca v Pieninách a ďeň otvorených dverí Pieniny sport centrum ...
Adresa

Pieniny sport centrum

Červený Kláštor č.45

059 06 Slovakia

rezervácie:

rafting@rafting-pieniny.sk

Social
Facebook rafting   Youtube rafting  Google+ rafting  Tripadvisor rafting